reklama

Politický nominant = odporný amatér

Politické nominácie. Neuveriteľne sexy téma. Vlastne sa niet čo čudovať. Ak dokonca aj človek, ktorý by mal rozumieť princípu zodpovednosti za fungovanie pridelených rezortov povie, že "politické nominácie, keď sa na ne naozaj pozrieme do podstaty, sú jednoznačne korupcia prevádzkovaná organizovaným spôsobom politickými stranami...", mám z toho viac než zmiešané pocity. Ak navyše bez akýchkoľvek zábran dodá, že politické nominácie sú o dosadzovaní si rodín, známych a kamarátov na pozície v štátnej správe, množstvo ľudí zatúži byť niekoho rodina, niekoho známy, alebo aspoň niekoho kamarát.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (65)
Obrázok blogu

Som hrdá, že v SaS-ke to tak nie je

Áno, obsadzujeme kľúčové pozície v rezortoch, za ktoré sme zodpovední. Kvalifikáciou pri tom však rozhodne nie sú rodinné a kamarátske vzťahy, dokonca ani členstvo v strane. Tou je odbornosť a dôvera. Dôvera v schopnosti a morálny profil človeka, ktorý má pomôcť presadzovať legislatívne zmeny v exekutíve. Toto určite je predpokladom na to, aby nám neprekážalo zverejnenie „našich nominácií".

Ale...

Predvčerom bol na internete sprístupnený akýsi „zoznam nominácií".
Jeho majiteľ už niekoľko mesiacov vyhlasuje, že má zoznam politických nominácií a sľubuje verejnosti jeho zverejnenie. Asi mnohým z nás je stále záhadou, prečo tak doteraz neurobil? Prečo teraz zverejnil iný zoznam, o ktorom ani len nevie kde vznikol, čo je jeho obsahom, čo znamenajú použité skratky a ani či sú na ňom správne údaje? Prečo sa spolieha na svojich priateľov na Facebook-u, že mu to povedia?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na môj vkus priveľa nejasností na to, aby som si trúfla niečo také zverejniť. A to obzvlášť v prípade, ak zoznam obsahuje údaje o konkrétnych ľuďoch, ktoré sú chránené zákonom.

Ale chápem, titulka je titulka. Splnený sľub voličom je splnený sľub voličom. Akokoľvek, „splnený". Čo tam po pani A***ej, ktorá bola práve „onálepkovaná" politickou nálepkou, hoci na svojom mieste pracuje vyše 10 rokov, riadne si plní svoje pracovné povinnosti a s politikou nikdy nič nemala a nechcela mať spoločné? Čo tam po tom, že si možno bude o pár rokov hľadať novú prácu a práve kvôli tejto nálepke s tým bude mať problém? Čo tam po mnohých ďalších na zozname, ktorí ani len netušia, ako sa tam ocitli? Aha, pardón, veď ak sa tam nájde niekto, kto sa necíti byť politickým nominantom alebo nájde iné nepresnosti respektíve nepravdy, môže predsa majiteľovi zoznamu napísať a dáta opraviť.
Veľkorysé.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nedá mi nezaostriť na tento kvázi zoznam politických nominácií. 0bsahuje vyše 1000 mien ľudí, ktorí sú vraj politickými nominantmi. Konkrétne strany sú však uvedené len pri asi polovici. Koho nominanti sú tí ostatní? Alebo to nie sú nominanti? Je potom korektné, že sa na takomto zozname ocitli?
Poďme ďalej.

Podľa tohto „dôveryhodného zdroja" má strana SaS 65 nominácií. Z toho v 12 prípadoch ide o nepravdivú informáciu. Zostáva nám teda 53 mien. Z toho 11 ľudí pracovalo na týchto pozíciách dávno pred voľbami, niektorí vyše 10 rokov, a teda nie je možné hovoriť o straníckej nominácii. Ostáva nám teda 42 ľudí. Z týchto 42 ľudí je 14 členov našej strany. A to hovoríme o pozíciách ako ministri, štátni tajomníci, atď.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Samozrejme, je mnoho dôvodov „za" zverejnenie politických nominácií. Transparentnosť do politiky patrí a navyše sa nemáme za čo hanbiť.

Vrátim sa ale k tomu Ale...
Čo sú politické nominácie? Je politickou nomináciou minister alebo štátny tajomník? Jasné, je.

Ak by sa teda nami nominovaný minister pred vstupom do strany poznal 10 rokov s predsedom, bola by jeho nominácia „kamarátšaft"?

Je politickou nomináciou riaditeľ sekcie alebo vedúci odboru? Nie som si istá.
Na mnohé miesta boli umiestnení ľudia (síce „politicky", teda stranou), ale boli na ne vybratí v riadnom výberovom konaní a nie členmi ani kamarátmi. A čo tie pozície, na ktorých po voľbách nedošlo k zmene? Sú to politické nominácie našich predchodcov? Alebo si ich „prenálepkujeme" nazeleno a budú to naši nominanti?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je rodinkárstvo, ak dá niekto na kandidátku svojho bratranca a pomôže mu tým do parlamentu? Nie som si istá. Ten bratranec môže mať rovnaké prípadne lepšie predpoklady a úprimný záujem o politiku ako ktokoľvek iný.

Je neopodstatnenou politickou nomináciou, ak dá strana do dozorného orgánu svojho člena, ktorému dôveruje a zverí mu kontrolu nad inštitúciou, za ktorú berieme politickú zodpovednosť?

Príkladov a úvah by bolo neúrekom. A tak sa pýtam, čo teda zverejniť? Čo sú skutočne politické nominácie? Čo zverejniť a nehodiť tak slušných a pracovitých ľudí do jedného vreca s tými, ktorých spoločnosť nazýva „nominantmi politických strán" a o ktorých sme sa dozvedeli, že dostali teplé miestečka a sú cestou ku korupcii a klientelizmu? Do akej úrovne pozícií by takýto zoznam nominácií mal ísť? Nemali by sme potom pre korektnosť a úplnosť týchto informácií „zröntgenovať" celú štátnu správu a pozrieť sa, kde všade sú akí straníci?
Nemali. Pretože NESMIEME. Mohol by tu vzniknúť priestor na ich diskrimináciu. Jediné, čo má ktokoľvek z nás právo riešiť, je či konkrétny človek spĺňa odborné predpoklady preto, aby mohol zastávať konkrétnu pozíciu. Verím, že nikto nebude tvrdiť, že každý, kto je členom nejakej politickej strany, je automaticky amatér a človek so spochybniteľným charakterom.

Je mnoho možností, akou optikou sa dá pozrieť na tému politických nominácií, rodinkárstva a klientelizmu. A preto vždy, keď je práve v kurze, prikláňam sa k alternatíve, ktorá nedovolí spraviť z odborníkov a čestných ľudí darmožráčov a aparátčikov.

Jana Kiššová

Jana Kiššová

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som podpredsedníčkou strany Sloboda a Solidarita, poslankyňou Národnej rady SR a predsedníčkou Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti.Vážim si ľudí, prácu, život a za najvyššiu hodnotu v každej jeho oblasti považujem slobodu. Rovnako ekonomickú aj osobnú. V strane sa venujem hlavne podnikateľskému prostrediu a jeho zjednodušovaniu. Mojím cieľom je odbúrať z neho nezmyselné povinnosti, finančnú záťaž, byrokraciu a škodlivé bariéry. Poukazujem na potrebu rovnakého metra pre štát a podnikateľov a potrebu podporovať strednú vrstvu. Som presvedčená, že sú to nevyhnutné podmienky na to, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Venujem sa aj téme eutanázie, o ktorej verím, bude raz realitou aj na Slovensku. O tomto všetkom píšem. Verím, že aj moje príspevky si tu nájdu svojich čitateľov a teším sa na konštruktívnu diskusiu :-). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu