Živnostník je ohrozeným druhom. Vďaka ficovláde

Autor: Jana Kiššová | 5.6.2015 o 10:39 | Karma článku: 14,64 | Prečítané:  7676x

Fico opäť rozšafne balíčkuje a tvrdí, že preto, lebo na to máme.Doslova povedal:  "Chceme, aby štát, keď sa mu darí, sa podelil aj s občanmi. V tomto duchu sme schválili druhý sociálny balíček.“

To, že bude pred voľbami rozdávať, sme asi všetci čakali. To, že pôjde o veľký počet málo významných opatrení, ktoré nepohnú ekonomikou a Slovensko nikam neposunú, korešponduje s jeho štýlom robenia politiky a tiež neprekvapilo. Fakt, že príspevky na lyžovačky považuje za sociálne opatrenie, je zas úsmevným momentom celej tej balíčkovacej frašky. A to, ako dobre sa mu rozdáva z cudzieho, vidno na nanútených zvýhodnených bankových účtov pre sociálne slabých, ktoré budú stáť banky vraj 70 miliónov eur.

Čo ma ale prekvapuje, v balíčkoch nie je nič prínosné alebo motivujúce pre živnostníkov, nič pre strednú vrstvu, nič pre ľudí vytvárajúcich hodnoty, zamestnávajúcich iných a nezaťažujúcich štát. Pre nich sa v balíčku nenašlo nič. Teda ak nepočítam to, že to cakumprásk pekne zaplatia. Zaujímalo by ma, či si aj títo ľudia, napríklad takí živnostníci, rovnako ako pán Fico myslia, že sa nám darí a treba sa o ten úspech práve takýmto rozdávaním „podeliť“.

Som presvedčená, že aj podnikatelia a živnostníci si zaslúžia istoty. Nie „tie sociálne“. Ale také, aby neboli donekonečna v tomto štáte len dojnou kravou na to, aby boli vlaky zadarmo a odpustené štátne príspevky rozvoja bývania pre tých, čo si to dokážu vybaviť. Lebo taký živnostník si to nemá kedy ani len obehať, pretože zarába na to, aby uživil seba, svoju rodinu a ešte aj na to, aby to niekomu druhému štát mohol rozdať.

Dnešná situácia je pre živnostníkov mimoriadne zlá a stále sa zhoršuje. Za posledné štyri roky klesol počet živnostníkov o viac ako 38 tisíc (info Štatistický úrad). Kam sa títo podeli? Koľko z nich je zamestnaných? Koľko na úrade práce a koľko už v zahraničí? Uvedomí si vôbec táto vláda niekedy, že ak si zlikviduje strednú vrstvu, podnikateľov a ľudí, ktorí vytvárajú hodnoty, nebude ani na balíčky, ani na vlaky zdarma? A možno už ani na školy a nemocnice.

Som presvedčená, že toto sú opatrenia, ktoré by živnostníkom uľahčili život.

Najväčšou záťažou pre živnostníkov je platenie povinných minimálnych odvodov. Je to suma, ktorú musí živnostník platiť bez ohľadu na to, či niečo v danom mesiaci zarobil alebo nie. Tento nezmysel je jedným z dôvodov, pre ktoré živnostníci rušia živnosti, pretože je pre mnohých likvidačný. Treba ho zrušiť.

Ďalšou povinnou platbou živnostníkov, ktorú treba zrušiť, je povinné nemocenské poistenie. Živnostníci predsa počas choroby nečerpajú žiadne nemocenské dávky. Opäť nezmysel v podobe finančnej záťaže, z ktorej nič nemajú a treba ho zrušiť.

Paušálne výdavky by nemali mať strop. Spravodlivým nastavením pre väčších aj menších by bola rovnaká hranica, vo výške 25% z príjmov.

Živnostníkov treba podporiť aj v tom, aby si sporili na dôchodok, a to zvýšením nezdaniteľnej časti na dobrovoľné príspevky do II. piliera.

Živnostníci, ktorí vedú podvojné účtovníctvo, by mali mať maximálne liberalizované odpisy. Ak teda investujú do svojej živnosti, či už kúpou nehnuteľnosti, strojov alebo technológie, mali by mať možnosť odpísať to podľa vlastného uváženia. Kedykoľvek, hoc aj v prvom roku. Toto by im významne pomohlo s cash-flow.

Ďalšou z finančných záťaží sú koncesionárske poplatky, treba ich zrušiť.

Živnostníkom treba uľahčiť aj vstup do podnikania. Tomuto by pomohlo uvoľnenie niektorých dnes viazaných živností, ktoré by prešli do voľného režimu. Navyše, treba zrušiť aj povinnosť selektívne ohlasovať jednotlivé voľné živnosti. Všetky tie, ktoré sú voľné, majú byť pre registrovaného živnostníka voľne vykonávateľné.

Živnostníkom strpčuje život aj byrokracia a nezmyselné prekážky. V tejto oblasti by pomohlo napríklad zvýšenie limitu na hotovostné platby na 15 tisíc eurpredĺženie lehoty na podanie daňového priznania k dani z príjmu. Prvé mesiace v roku sú pre živnostníka, ktorý nemá za sebou armádu administratívnych pracovníčok, mimoriadne náročné vo vzťahu k rôznym povinnostiam (napr. cestná daň, daň z nehnuteľností atď.), a preto posun na koniec apríla by určite uvítali.

Živnostníkov treba podporiť aj v zamestnávaní ľudí. Dnes niektorí zamestnávajú dvoch-troch ľudí, no väčšina z nich nezamestnáva nikoho, hoc by možno mohla. No neprimerane náročné povinnosti dané Zákonníkom práce im túto myšlienku rýchlo vyhovorí. Som preto presvedčená, že na živnostníka, ktorý zamestnáva päť a menej ľudí, by sa nemali vzťahovať niektoré ustanovenia Zákonníka práce, napríklad ustanovenia o stravovaní, odstupnom, výpovedi a ďalšie.

Prestaňme podnikateľov a živnostníkov považovať za škodcov a nepriateľov štátu. Práve oni sú tí, ktorí vytvárajú najviac hodnôt, zamestnávajú ľudí a hýbu ekonomikou. Som presvedčená, že tieto opatrenia prispejú k tomu, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Česi vyhostia 18 ruských špiónov. Rusov spájajú s výbuchom muničného skladu

Česká polícia pátra po mužoch, ktorí mali byť aj za otravou Skripaľa v Británii.

Vyrokovala pre Slovensko dodatočné vakcíny Pfizer: Sputnik nie je v Únii tabu

Ľubica Karvašová radí premiérovi o európskej politike.


Už ste čítali?