Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Keď otcovia zabíjajú svoje deti (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Hodnoť

 

Na takéto prípady má slúžiť milosť prezidenta a nie na to, na čo ju použil Mečiar. Ja verím, že Kiska v tomto prípade nezaváha.
A samozrejme, máte pravdu, do budúcnosti by sa žiadalo tieto prípady riešiť systémovo - zákonom o eutanázii.
 

Súhlasím s Andrejom

Amnestovať môže pán prezident na základe ľubovoľnej úvahy a nemusí ju nikomu zdôvodňovať. Avšak na druhej strane to neznamená, že by chcel "svojvoľnou" amnestiou pobúriť spoločnosť. Ak by sa pánovi prezidentovi ľahšie amnestovalo po petícii alebo podobnej podpore, ja sa podpisujem.
 

 

Prečo riešiť eutanáziou to, keď sa rodič nezvláda starať o postihnuté dieťa?
Moja známa mala postihnutého syna, ktorého nezvládala a preto bol od určitého veku v ústave, navštevovali ho, brávali si ho domov na Vianoce...
Ak to otec nezvládal, prečo to neriešil týmto spôsobom, ale vraždou?
Autorka blogu nemá pravdu, že štát tomu človeku v ničom nepomohol. Akýkoľvek rodič, ktorý nezvláda starostlivosť o dieťa (zdravé, či choré), môže využiť ústavy, v ktorých by dieťa naďalej navštevoval, ale bremeno starostlivosti by prebrali iní.
 

 

..a ak nato nema financie?.pochybujem ze takyto ustav bude zadarmo alebo lacny..ale mozno take su neviem..
 

Bingo!!!!tracker,

Taky ustav je
podobny starobincu,ak mate aspon 400 € penzie,ste vitany,
lebo podla zakona vam starobinec musi nechat 40 e vreckove,
ked sa taketo zariadenie tvrdo plati,v podstate vas oholia,
(to nehovorim o 2000e v depozite,dobrovolnom sponzorsskom pri prichode)
tak myslite,ze ustavy su charita???potom ste mentalne pred rokom 1989,
kedy take decka trhali z rodin a matky hajde do roboty!!!kedy sudruch nepozeral,
ze zena zarobi 2000 kcs a jej decko strovi v ustave starostlivost za 13 894 kcs,
dnes v kapitalizme si stat zrata,ze ked da uhrnom 500 e na takehoto leziaka
este usetri 5 krat tolko,co by dal v ustave a jedine cim dokazuje svoju moralnu prevahu
nad ubohym otcom je jeho obmedzenie na slobode,
aby"""""""""& quot;"nemohol pokracovat v pachani trestnej cinnosti""""""""""&q uot;"po vypocuti tejto floskule
ma napadlo,ci ten neborak ma doma este niekoho,koho by mohol odpojit,
otec to mohol spravit 100 sposobmi,tak ako sa to bezne deje
(pasivna eutanazia-otvorene okno celu noc,zapal pluc,the end)
a ziadna SASkarka by si tu nehriala polievocku pomyji,
ved mame taky priklad poslankynesmerovky...inak ked sledujem,

co vyvadza makrela,chodi mi po rozume scena z kt,kedy vazen
v pruhovanom sa vrhne na droty pod elektrinou,len ma desi,
ze ten vazen predstavuje povodneho obyvatela...

Zivot je hoden ochrany od pocatia po smrt,
ale co ak na to spolocnost nema,pan Miklosko?
 

 

Asi by tohoto otca mali rovnako posudzovať a súdiť ako lekára, ktorý zle určí diagnózu, zle poskytne lekársku pomoc a pacient na tieto následky zomrie.
Znalecké posudky kolegov lekárov sú vždy v prospech tohoto lekára a len jednotlivci , ktorí sa dajú spočítať na jednej ruke a sú vytrvalí dosiahnu spravodlivý trest pre nedbalého lekára.
 

az teraz mi došlo

prečo v istom ustave nechávali aj v zime otvorené okná celú noc, ty si ale odporný špinavec. Neborák otec ? Co keby "eutanazovali" toho alkoholika niekde na liečení v base. To by sa tiež riešil nejaký problém však ? Drístaš a o utrpení nevieš nič!
 

 

Netuším koľko to stojí, ale pochybujem, že obyvatelia z osád, ktorých detí sú plné detské domovy, za to platia.
 

Vyvolene skupiny nic nikdy neplatia,Mari

Sedí Ahmed v Berlíně u řeky, špinavej, v roztrhanejch šatech, zkažený zuby a chytí zlatou rybku. Klasika. Tři přání atd. Ahmed se zamyslí a říká: „Rybko, chtěl bych mít krásný zuby, jako lidi tady.“ Blik! A sedí v zubařském křesle a zubař pilně pracuje. Ahmed mu povídá, že nemá peníze a zubař na to, že je to placený z evropskejch fondů. Jako druhé přání říká, že nechal doma svoje ženy, děti a rodiče a chtěl by s nimi hezky bydlet. Blik! Sedí v přijímacím pokoji vybavené vily a na stole čeká na jeho podpis smlouva, že vilu hrazenou z fondů EU pro uprchlíky v rámci „programu o slučování rodin“ přebírá do užívání. Ahmed se zamyslí a jako třetí přání říká, že by chtěl bejt modrookej blonďák jako Němci. Blik! Z Ahmeda je modrookej blonďák se zkaženejma zubama, a sedí v roztrhanejch šatech v Berlíně u řeký. Tak se ptá rybky, co to má bejt? Rybka mu odpovídá: „Jseš bílej, tak se koukej starat sám!“
 

 

Lahko, velmi lahko sa sudi cloveku z pozicie oddychuteho, psychicky pohodoveho vzdialeneho pozorovatela, ktory si prave len precital clanok o zlom, zlom otcovi. V akom psychickom stave ten clovek bol, kolko rokov odolaval tomuto nesmiernemu tlaku, a preco sa to prave teraz a prave takto zlomilo, to nemoze z nas nikto objektivne zodpovedat. Robim s ludmi, ktori su kratko pred smrtou, a vidim a prechadzam s nimi cez vela utrpenia. Ale som profesional a nikdy ku koncu nijak nepomahame. Ale mne skonci sluzba a idem domov. Aj ked mam tych ludi rada, nemilujem ich tak, ako rodina. Mam moznost sa medzitym nadychnut a zit inymi vecami. Mam 30 dni dovolenky rocne. Tento otec nemal moznost sa pozriet na vec z vonku ani na minutu. Viete si predstavit, ze od tohoto nemal ani minutu dovolenky, ani jednu pokojnu noc? Viete co, hadzte, prosim, kamenom, len ti, co ste sa o svoje chore dieta starali 25 rokov a s rovnou chrbticou ste to zvladli. Ostatni si poplacte, ale zhltnite horke sliny a mlcte. Vo vlastnom zaujme.
 

 

Dobrý deň vážená pani,

ďalšie komentáre už ani nečítam, aby mi zbytočne nedvíhali tlak. Pod Váš príspevok sa podpisujem na 100 %, zvlášť, keď máte také skúsenosti, aké máte. Iba obyčajný tupec a imbecil môže takéhoto človeka nechať zadržať s odôvodnením, že by mohol ďalej páchať trestnú činnosť.! Pani poslankyňa mala využiť svoju funkciu a žiadať o vyjadrenie ministra spravodlivosti, či človek s takýmto zmýšľaním má čo robiť v radoch súdnictva. Je mi hrozne ľúto celej rodiny, vrátane nešťastného otca. Zostal tam 11-ročný syn, kto sa stará o to, ako sa má ten ??? To by malo trápiť tých, ktorí konanie otca odsudzujú. On sa totiž odsúdil sám a ten trest si ponesie celý život a bude oveľa tvrdší ako akýkoľvek trest, ktorý mu vymeria prihlúply sudca.
 

 

Dakujem.
Niekto mudry povedal, ze nemame sudit, kym sme nechodili v topankach toho, o kom rozmyslame. Rozhodne nie som za zabijanie chorych a starych ludi, ale... Ten otec sa nerozhodoval objektivne, dobrovolne, ani s jasnou hlavou.
 

 

Pred 2000 rokmi, keď písali tú knižku, na ktorú sa furt odvolávate, neexistovali tak ťažko a dlhodobo postihnutí či chorí ľudia: jednoducho zomreli. Na svoju chorobu, alebo jej komplikácie, od podvýživy (jedlo dostávali tí, ktorí boli v komunite prínosom), vyhnali ich z komunity čo bolo ešte pred cca 100 rokmi pomerne silno smrtiace... V biblických časoch by bol chlapec zomrel pri pôrode alebo skoro po ňom.
Týchto produktov extrémne technicky vyspelej starostlivosti o novorodenca a intenzívnej medicíny pribúda a bude pribúdať. Starostlivosť o nich je extrémne drahá a frustrujúca tak pre rodinu, ako aj personál v nemocniciach a zariadeniach pre opatrovanie takýchto ľudí. A to, že sa pánboh postará ako o vtáctvo nebeské je skôr strkanie hlavy do piesku a snaha, aby zmizol problém bez toho, aby ste ho museli riešiť.
Nastaviť pravidlá pre neresuscitovanie? Nastaviť pravidlá pre prideľovanie prístrojov porebných pre udržanie človeka pri živote? Nastaviť pravidlá, kedy (právne) stačí bazálna liečba (navodenie komfortu, liečba bolesti + podpora dýchania, aby nezomrel na dusenie sa).
Čiže aplikovať tie vaše predstavy na ľudí, ktorí sú dlhodobo - aj desiatky rokov - 100% odkázaní na opateru 24/7/365 je scestné.
Títo ľudia na dýchacích prístrojoch sú zdrojom tzv. nozokomniálnych (pochádzajúcich z nemocnice) nákaz. V praxi sa vedľa takéhoto ležiačika ocitne váš syn po ťažkej nehode. Dostane zápal pľúc z nemocničných baktérií odolných voči antibiotikám, potom otravu krvi (sepsu) a zomrie.
Potom: pani Mária: skúsili ste umiestniť človeka na dýchacom prístroji (ktorého sa často obávajú aj sestry na bežných nemocničných oddeleniach)? Navyše, ak aj zariadenia sú, na starostlivosť čakajú podstatne vnímavejší (napríklad ALS) alebo perspektívnejší (mladí ľudia po úraze hlavy) pacienti. Minimálne by ste mohli vedieť, že personál v ústavoch môže byť aj milý, ale nie je to domáce prostredie. Zredukujete už tak obmedzený život toho človeka na držanie telíčka pri živote za každú cenu. Vy ste totižto v rámci tých vašich prajdov "za život" úplne vytesňujete smrť ako jeho prirodzenú súčasť.
 

 

Bavíme sa o dvoch rozdielnych veciach.
Nepíšem o tom, či má zmysel udržiavať pri umelom živote ľudí, ktorí sú už vlastne mŕtvi (tiež pochybujem o tom, či je človek v kóme s odumretým mozgom, umelo udržiavaný na prístrojoch ešte živý). Koniec koncov, nemám ani potrebné medicínske vzdelanie, aby som vedela posúdiť, ktoré prípady sú beznádejné a ide len o zbytočné udržiavanie tela človeka.
Píšem o tom, že to, že rodič nezvláda postihnuté dieťa nemôže byť ospravedlnením a dôvodom na presadenie eutanázie. Lebo keby sme šli do dôsledkov, mala by som právo zmlátiť svojho dysgrafického syna s poruchou pozornosti, pretože robenie úloh zo slovenčiny je pre mňa brutálna skúška nervov?
Jeden advokát mi povedal, že právny systém nie príliš zohľadňuje to, že človek bol v strese, pochádzal z problematickej rodiny atď., lebo potom by väznice boli prázdne, lebo takmer každý kriminálnik to mal v živote ťažké. Tá myšlienka advokáta ma zasiahla v tom zmysle, že žiaden stres ani tlaky nemôžu ospravedlniť to, ak reagujem nevhodne, dokonca extrémne ublíženia deťom si nemôže dovoliť žiaden rodič bez ohľadu na tom, v akom psychickom tlaku je.
 

 

Zase si používate pojmy kam hablo tam padlo. Ak je raz pacientovi diagnostikovaná smrť mozgu a nie je zaradený na odber orgánov, prístroje jednoducho vypnú. Človek s dg. smrti mozgu je mŕtvola a ako s mŕtvolou je sním zaobchádzané (čo je možné vykonať s mŕtvolou je dané zákonom).
Ak mal chlapec zachované niektoré základné reflexy mozgového kmeňa (napr. kašlací alebo pokus o nadýchnutie sa), tak nebol mozgovo mŕtvy. Keďže bolesť je čisto subjektívna a my nevieme zmerať bolesť u takýchto ľudí, v rámci svojej minimálnej mozgovej aktivity mohol chronicky trpieť krutými bolesťami: Spýtajte sa ľudí po cievnej príhode, čo sú to bolesti z kontraktúr. Alebo bolesti z chronického ležania. Aké nepríjemné je kŕmenie sondou a ležanie vo vlastných pomočených plienkach/permanentný močový kateter. Čo to znamená nedokázať odkomunikovať okoliu svoje stavy. A vôbec.
Čo to je mať možnosti, vďaka ktorým ten človiečik nemôže prirodzene odísť.
Tie vaše návody na morálku a život nezohľadňujú to, čo moderná medicína dokáže.
Tie možnosti nútia rodičov/iných príbuzných sa starať - a týchto detí pribúda - ale nič viac.
Čo tak stanoviť pravidlá DNR (neresuscitovať), prípadne prechodu na bazálnu liečbu (výhradne vytvorenie komfortu bez zasahovania napríklad antibiotikami, liekmi na podporu obehu a pod.).
Viete, mám vypozorované, že morálku najviac kážu tí z tepľúčka a pohody.
 

 

A kde je tá hranica, kedy využiť lekársku vedu na udržanie života a kedy nechať pracovať prírodu?
Poskytli by ste starostlivosť napríklad Stephenovi Hawkingovi, ktorý sa o svoje biologické potreby sám postarať nevie? A čo inému človeku s rovnakým postihnutím, ale podstatne menším IQ?
Pointa môjho príspevku je v tom, že začať rozhodovať komu modernou medicínou pomôžeme a komu nie, je šikmou plochou a končí pri extrémistoch, ktorí sú proti očkovaniu, antibiotikám... a ich argumentom je, že zdravý detský organizmus sa s tým musí vysporiadať. Nepopieram tým však, že nasilu udržiavanie niektorých ľudí pri živote je len predlžovaním utrpenia. Ale legalizácia eutanázie môže spustiť nebezpečnú lavínu.
 

 

Rozdiel medzi osobou s ťažkou vrodenou poruchou mozgu a povedzme Stephenom Hawkingom ako človekom s periférnou nervovosvalovou poruchou je... tadááá... funkčný mozog. Umožňujeme takýmto pacientom kontakt s okolím, ak si napríklad prajú, je možné im implantovať elektródy do mozgu, pomocou ktorých sa naučia komunikovať áno-nie.
Obvykle o pripojenie na ventilátor a tento spôsob komunikácie volia ľudia, ktorí majú stabilné zázemie. V čase, keď majú možnosť oznámiť svoje priania, sa môžu dohodnúť na nepripojení na ventilátor. Prosto zomrú. Prirodzenou smrťou,
Narodí sa extrémne nezrelé, ťažko poškodené dieťa. V možnostiach intenzívnej novorodeneckej starostlivosti je, že takéto dieťa z cenu značnej devastácie prežije. Jeho mozgová kôra je scvrknutá na pármilimetrový prúžok, hlava malá, prakticky vyplnená mozgomiechovým mokom. Následkom poškodenia mozgu je deformovaný vzrast a kontraktúry. Zvyškový kmeň ale umožňuje niektoré obživné reakcie na úrovni bezstavovca. Keďže ale takýto novorodenec bol cez otvor v krku napojený na dýchací prístroj, telíčko žije.
Niekedy ozaj stačí neresuscitovať. Neresuscitovať nie je eutanázia. Vy tomu hovoríte "prirodzená smrť". Chlapec umieral veľmi dlho - asi štvrťstoročie - a veľmi neprirodzene.
 

Anoooo

lebo v Holandsku, vo Washingtone, Oregone, Vermonte a vo Svajciarsku su uz vsetci mrtvi a umrtvuju tam aj ludi so zapalom slepeho creva. Ani tam nechodte. :)
 

 

Pani Tvrdoňová,

porovnávať S. Hawkinga s týmto chlapcom len ukazuje, aké trápne a scestné sú vaše žvásty. Ak máte dieťa s problémami, tak sa radšej venujte jemu a nevypisujte preudomoralizmy, ktoré nemajú ani pätu, ani hlavu. Čo máte odžité, že si dovoľujete posudzovať ?! Súhlasím s Dr. Gwynnom, z tepla kancelárie trúsite úvahy a mentorujete bez toho, aby ste k tomu mali akékoľvek oprávnenie.
 

 

Ale potom trestáme ľudí za podmienky, v ktorých vyrastali alebo v ktorých žijú...

Aby si nebola prekvapená, čo všetko sa rastúcou byrokratizáciou spoločnosti môže považovať za nevhodné, tu sa už nerieši extrémne správanie čo sa týka asi cca 1-2% ľudí, ale bežné prejavy nesúhlasu, stačí že s dieťaťom odmietneš hovoriť...
 

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Najčítanejšie


 1. Vanda Tuchyňová: Hrozí v okolí Žiliny ekologická havária? Každá väčsia búrka môže vyliať nebezpečný odpad 217
 2. Martin Fletcher: Vladimír Kiseljov zahájil v Hradci Králové svou výstavu pod názvem: Zkušenosti srdce 204
 3. Miriama Letovanec: Čo so štátnymi nemocnicami...? Rozhodujme na základe dát... 198
 4. Nikoleta Čáková: Ukončime koronakrízu ! - výzva psychológa vláde, novinárom a ľuďom 94
 5. Jaroslav Vidan: Pozdrav pápeža Františka ministrovi Krajčimu ! 83
 6. Věra Tepličková: Ešte pred tromi mesiacmi trestný čin. Dnes? Možná podmienka. 65
 7. Mišo Šesták: Utekáč: Keď vám zamestnávateľ zničí zdravie 50
 8. Lórant Kulík: Fotoglosa: Motoristovi nehrozí, že rúška zabudne doma 38
 9. Michal Šimečka: Čo pre nás znamená Orbánov glóbus s Veľkým Uhorskom 38
 10. Marek Mensák: Rodičia vyzývajú k celonárodnej diskusii o vízii školstva 35

Rebríčky článkov


 1. Olívia Lacenová: IPO Warner Music „bodovalo“ napriek koronakríze
 2. Gabo Németh: Rozchod
 3. Eva Rohrman Madová: Španielske nehnuteľnosti a korona kríza
 4. Marek Mensák: Rodičia vyzývajú k celonárodnej diskusii o vízii školstva
 5. Július Kovács: Boris od mafiánov k presedovi parlamentu plus video
 6. Marek Tencer: Premiér Matovič už udržuje núdzový stav v rozpore zo zákonom
 7. Martin Žilinčík: Smer Komjatice
 8. Gabo Németh: Corona vírus - 19 a premiér SR Igor Matovič
 9. Samuel Chrťan: Jedna vec, v ktorej mal Slota pravdu
 10. Lubomir Zahora: Korona a kyberkriminalita


Už ste čítali?